Joseph Conrad napisał powieść "Szaleństwo Almayera" jako żyjący z oszczędności i niewielkiego spadku 37-letni były już oficer brytyjskiej marynarki handlowej. Książka z dużym sukcesem wśród czytelników została wydana rok później - w 1895 roku. W 1923 r. ukazała się w Polsce.
Akcja powieści rozgrywa się na fikcyjnej wyspie wzorowanej na miejscowościach i pejzażach wyspy Borneo. Mieszka tam Kaspar Almayer, pochodzący z Holandii właściciel małej firmy handlowej. Jego marzeniem - tytułowym szaleństwem - jest wybudowanie wielkiego, europejskiego domu w rajskim otoczeniu i w równikowym klimacie. Pragnie też zapewnić wysoki status społeczny swojej córce Ninie, zrodzonej ze związku z Malajką i z tego powodu nieszanowanej ani przez Europejczyków, ani przez tubylców.
Pierwsi recenzenci zwrócili uwagę na przygodowe i romansowe wątki powieści oraz na jej symboliczny wymiar: dom popadający w ruinę przed ukończeniem, to metafora człowieka żyjącego na styku Zachodu i Wschodu, targanego ambicjami i skrajnymi uczuciami. Nieco zapomniane dziś "Szaleństwo Almayera" w historii literatury zapisało się jako obiecujący wstęp do kolejnych, genialnych dzieł Korzeniowskiego: "Lorda Jima", "Jądra ciemności" czy "Nostromo".
Radiowa adaptacja powieści Conrada we współczesnym mu i autoryzowanym przez samego pisarza przekładzie jego kuzynki Anieli Zagórskiej, została zrealizowana z udziałem Macieja Maciejewskiego (1914-2018), legendarnego aktora warszawskich scen teatralnych, przez blisko pół wieku związanego z Teatrem Polskiego Radia.
Zobacz także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
DS/pj